Lēcējzirnekļi / Phidippus regius

Mātīte Phidippus regius “Apalachicola” ir sniega baltā krāsā, mugura melna ar baltu sirsniņu vidū, bet Phidippus regius “North Florida” var būt baltā un rūsganā krāsā. Tēviņi, tāpat kā vairums savas sugas lēcējzirnekļu pārstāvju, ir melnā pamatkrāsā ar baltiem plankumiem.

Tāpat kā lielākā daļa lēcējzirnekļu, Phidippus regius medī dienas laikā. Ar asu skatienu vērojot savu upuri tam nemanāmi piezogas, ātri to nomedījot. Lēcējzirnekļiem ir daudz labāka redze nekā citiem zirnekļiem. Tie ir ļoti modri un plaši vēro savu apkārtni, meklējot potenciālo medījumu.

Lēcējzirnekļiem nav nepieciešams augsts mitruma līmenis. Mitrums ap 50-70% ir pilnībā pietiekams, ko var sasniegt reizi dienā, izsmidzinot nedaudz ūdens uz terārija sienas. Ar šīm ūdens lāsēm lēcēji labprāt remdē slāpes, ja tas ir nepieciešams. Papildu ūdens bļoda nav nepieciešama, kā tas ir tarantuliem.

Dzīves ilgums : 1 līdz 2 gadi


Turēšana

Lai palīdzētu jums labāk rūpēties par savu lēcējzirnekli, aicinām iepazīties ar detalizētāku informāciju par lēcējzirnekļu turēšanu zirnekļu turēšanu.

Visizplatītākā lēcējzirnekļu suga tiek saukta par Phidippus regius. Tie ir izmērā no 1,5-2 cm, kas sastopami ASV dienvidaustrumos, piemēram, Floridā, kā arī dažādās Karību jūras salās, piemēram, Kubā vai Bahamu salās. Ar šiem reģioniem automātiski asociējas vasara un siltums, tādēļ tas ir jāpatur prātā, lai radītu atbilstošus Phidippus regius vides apstākļus.

Vai es varu turēt vairākus lēcējzirnekļus vienā terārijā?

Phidippus regius nav sabiedriski zirnekļi. Viņi citus lēcējus uzver kā ēdienu, jo viņi dabā medī viens otru. Šī iemesla dēļ tos terārijā nedrīkst turēt kopā. Tātad, ja vēlaties paturēt vairākus lēcējzirnekļus, jums ir nepieciešams atsevišķs terārijs katram dzīvniekam.

Vai man ir nepieciešams apgaismojums, lai turētu lēcējzirnekļus?

Lēcējzirnekļi ir dienas dzīvnieki, un tie medī savu upuri pēc redzes. Šī iemesla dēļ spilgts apgaismojums terārijā ir ļoti svarīgs. Ja nav pietiekama apgaismojuma, mazie zirnekļi būs neaktīvi vai nevarēs atrast ēdienu. Apgaismojums ir nepieciešams aptuveni 12h dienā. To var automatizēt, izmantojot taimeri. Naktī temperatūra var pazemināties līdz istabas temperatūrai. Izvēloties lampas, pārliecinieties, ka izmantojat dienasgaismas lampas.

Kādai ir jābūt istabas temperatūrai?

Tā kā Phidippus regius nāk no ļoti siltiem pasaules reģioniem, terārijā vēlams turēt +26°C līdz +30°C, ko var sasniegt ar LED lampas palīdzību, kas arī nepieciešams, lai izgaismotu terāriju. Taču istabas temperatūra no +22.5°C ir arī pietiekama. Ja temperatūra ir pārāk zema, lēcējzirnekļi kļūs neaktīvi, lēni augs vai pat pārstās ēst. Naktīs temperatūra var nokristies līdz +21°C grādiem. Terārijā nepieciešams novietot termometru, lai sekotu līdzi temperatūrai. Vēlams gaismu likt augšpusē, tādejādi terārijā veidosies dažādas siltuma zonas – augšā siltāk, bet apakšā vēsāk, tādejādi lēcējzirneklis pats var izvēlēties sev optimālo temperatūru.

SVARĪGI! Terāriju nekādā gadījumā neturiet tiešos saules staros, jo saules stari var nekontrolēti paaugstināt temperatūru terārijā, kas var būt nāvējoši jebkuram zirneklim.

Kāds terārijs ir piemērots lēcējzirnekļu turēšanai?

Vispiemērotākie ir vertikālie terāriji, nevis horizontālie. Tā kā lēcēji tīklu pin terārija augšpusē, tad durtiņām ir jābūt sānos, nevis augšā. Ideāli piemēroti ir terāriji ar izmēriem no 10 (platums) × 10 (garums) × 20 (augstums) līdz 20 × 20 × 30 cm. Taču lēcējus var turēt arī līdzīga izmēra terārijos starp šiem parametriem. Nav vēlams tos turēt lielos terārijos, jo tad tiem būs grūti vai pat neiespējami nomedīt ēdienu. Pats galvenais ir laba gaisa cirkulācija! Terārijam abās sānu sienās ir jābūt ventilācijas spraugām vai caurumiem, lai nodrošinātu nepārtrauktu gaisa plūsmu.

Terārija substrāts ir sekundāra lieta. Daži izvēlas dabīgo augsni, šajā gadījumā zemei ir jābūt sterilizētai un tīrai no ķimikālijām, vislabāk ir iegādāties jau attīrītu un sterilizētu augsni, kas paredzēts eksotiskajiem rāpuļiem. Dārzniecības veikalos iegādātā zeme, vai meža zeme neder! Var izmantot arī kokosa substrātu. Taču daudzi izvēlas augsnes vietā ierīkot mākslīgo grīdu. Šeit jāņem vērā tas, ka uz grīdas nedrīkst atrasties asi priekšmeti vai dekorācijas, gadījumā, ja lēcējs krīt, lai tas sevi nesavainotu.

Terārijs ir jāaprīko ar dažādām slēpšanās vietām gulēšanai, un dažādām kāpelēšanas iespējām, lai lēcējs varētu aktīvāk aizpildīt savu dienu.

Barošana

Pirmkārt, ir svarīgi zināt, ka lēcējzirnekļi ēd dzīvus kukaiņus, vēlams dažāda veida. Tie var nomedīt ēdienu pat pusotru izmēra lielāku kukaini, no paša zirnekļa izmēra. Tie medī kukaiņus redzamā vietā dienas laikā, tādēļ ir ļoti amizanti vērot tos procesa laikā. Pietiekami spilgts apgaismojums, siltums un ne pārāk liels terārijs ir svarīga kombinācija, lai lēcējam būtu laba apetīte un tas varētu veiksmīgi nomedīt kukaini.

Labi barota zirnekļa vēderam nevajadzētu būt 1–1,5 reizes lielākam par tā galvu. Ja zirnekļa vēders ir diezgan ovāls vai eliptisks, ir laiks maltītei. Ja tā vēders šķiet pieblīdis un diezgan apaļš, barošana ir jāpārtrauc, līdz vēders samazinās izmēru. Savukārt nedaudz iegrimis, plakans vēders liecina par dehidrāciju, tāpēc zirnekli vajadzētu padzirdīt, izmidzinot ūdens lāses terārijā, vai piedāvāt ar ūdeni samitrinātu vates kociņu.

SVARĪGI! Lēcējzirnekļi ir ļoti ēdelīgi, un viņi šķietami ir visu laiku izsalkuši, tādēļ tos nedrīkst barot pēc viņu iegribas, jo tie var pārēsties burtiski līdz nāvei, jo pārēdies zirneklis var saskarties ar dažādām veselības problēmām, piemēram, aizcietējumu, ko nav iespējams izvadīt. Šajos gadījumos zirnekļa vēders iekšpusē burtiski pārplīst. Tādēļ ir ļoti svarīgi sekot līdzi zirnekļa vēdera izmēram.

Kādus kukaiņus var barot lēcējzirneklim?

Galvenais barošanas un labas veselības priekšnosacījums ir dažāda veida pārtika jeb kukaiņi. Svarīgi atcerēties, lai ēdiens nav 1,5 reizes lielāks par lēcējzirnekļa izmēru. Vēlams to nebarot ar vienveidīgu ēdienu.

Piemēram, ēdiena dažādošanai varat izmantot mušu kāpurus un mušas, trīsuļodu kāpurus (nopērkami makšķernieku veikalos), audzētus sienāžus, sarkanos skrējēju prusakus, miltu tārpus un citus kukaiņus.

Nekādā gadījumā nedrīkst barot brīvā dabā augušas mušas, insektus vai kukaiņus, jo tajos bieži ir dažādi parazīti, tārpi vai pārnēsā nāvējošas slimības, ko var nodot lēcējzirneklim.

Svarīgi atcerēties, ka sienāžus, miltu tārpus vai citus kukaiņus nedrīkst atstāt terārijā, ja zirneklis to nevēlas vai nav izsalcis, jo tie var nodarīt kaitējumu jūsu zirneklim, tam uzbrūkot. Jo īpaši nepieciešams atturēties lēcēju barot, pirms tas grasās nomest ādu, kā arī nebarot to līdz 6 dienām pēc ādas nomešanas, jo šajā periodā lēcējzirneklis ir ļoti ievainojams, un jebkurš dzīvs kukainis var lēcēju sakost vai apēst.

Ko darīt, ja lēcējzirneklis neēd?

Kā jau tika minēts, visbiežākā kļūda, ko īpašnieki pieļauj, ir nepatiekams apgaismojums, pārāk liels terārijs vai pārāk zema istabas temperatūra. Ja zirneklis neēd, mēģiniet to pārvietot uz gaišāku vietu vai nodrošiniet tam spilgtu terārija apgaismojumu, un, ja nepieciešams paaugstiniet istabas vai terārija temperatūru, lai terārijā būtu vismaz +26°C līdz +30°C. Svarīgi ņemt vērā, ka zirnekļiem nepatīk krasas temperatūras izmaiņas, tādēļ vēlams tiem nodrošināt stabilu temperatūru dienas laikā, naktīs tas var nokristies līdz +21°C grādiem.

Ja jūsu zirneklis joprojām neēd, iespējams, ka tas gatavojas nomest veco ādu. Šajā periodā zirneklis kļūst neaktīvs, tas uzturas savā tīklā, pinot to blīvāku. Tādā gadījumā atstājiet zirnekli mierā, nebarojiet to, līdz tas ir nometis ādu un tas pastāvīgi iznāks no sava tīkla, taču nepieciešams turpināt reizi dienā izsmidzināt tīru ūdeni terārijā, lai uzturētu mitrumu, jo mitrums palīdzēs zirneklim labāk un ātrāk nomest veco ādu.

Dzimuma noteikšana un dzīves ilgums

Pamatā ir tikai viena dzimuma noteikšanas metode, kas sniedz 100% pārliecību par lēcējzirnekļa dzimumu. To dara, aplūkojot morfoloģiskās īpašības, kuras var redzēt zirnekļa ārējā izskatā. Ja jūsu zirneklim ir skaidri saskatāmi komatveida sabiezējumi pedipalpu galā, jeb uz priekšējām ķepiņām, tas ir 100% tēviņš.

Ja jūsu zirneklim, vēdera apakšpusē starp plaušām ir skaidri redzams epigīns, tā 100% ir mātīte. Epigīns lēcējzirnekļiem ir sieviešu dzimumorgāna atvere, kas atgādina melnu, spīdīgu punktu.

Daudzās lēcējzirnekļu sugās komatveida sabiezējumi uz pedipalpiem un epigīns ir redzams tikai pēc daudzām ādas nomešanas reizēm. Dažām sugām šīs pazīmes ir redzamas tikai sub-adult stadijā, t.i., kad lēcēji ir gandrīz pilnībā izauguši. Šī iemesla dēļ vajadzētu atturēties no pārsteidzīgas dzimuma noteikšanas, piemēram, pamatojoties uz krāsu vai izmēru.


Phidippus regius dzimuma noteikšanas specifika

Tā kā Phidippus regius ir visizplatītākā lēcējzirnekļu suga terārija hobijā, tad šīs sugas dzimuma noteikšanai veltīsim atsevišķu punktu. Phidippus regius dzimuma noteikšana ir ļoti vienkārša un agrīna, salīdzinājumā ar citām lēcējzirnekļu sugām. Apmēram L4 izmērā mainās zirnekļa ilkņu krāsa. Tēviņu ilkņi kļūst zaļi-zilā tonī, bet mātīšu ilkņi kļūst sārti rozā.

No L4 izmēra mainās ne tikai ilkņu krāsa, bet mainās arī zirnekļa vispārējais izskats. No šī brīža tēviņi parasti paliek tikai melnbalti, bet mātītes atkarībā no veida kļūst oranžas, sarkanas, brūnas, pelēkas vai baltas. Lai gan visas iepriekš minētās īpašības ir labas norādes uz lēcējzirnekļa dzimumu, tikai iepriekš uzskaitītās ārējās morfoloģiskās īpašības nodrošina 100% pārliecību.

Mans lēcējzirneklis izdēja olas, ko darīt šādā gadījumā?

Ja lēcējzirnekļa mātīte nav pārota, tad mātīte ir izdējusi neapaugļotas olas. Šajā gadījumā viņa uzturēsies savā tīklā no 1-2 nedēļām, šajā laikā viņa visbiežāk atteiksies ēst vai dzert. Galvenais ir mātīti netraucēt un neaiztikt tīklu ar olām, jo viņa var kļūt aizkaitināta. Šajā periodā nemēģiniet izdzīt zirnekli no tīkla un neatņemiet olas, jo tas var radīt viņai pārāk lielu stresu un iedzīt viņu depresijā, kas ietekmēs viņas labsajūtu un veselību.

Dzīves ilgums

Tēviņi: 8-14 mēneši, Mātītes: 2-3 gadi

Ko nozīmē saīsinājums L?

Lēcējzirnekļi iziet dažādus attīstības posmus.

Sākot ar olu, tie kokonā iziet cauri dažādām kāpuru stadijām. Pirmajā fāzē pēc izšķilšanās no olas mazie lēcējzirnekļi barojas tikai ar dzeltenuma maisiņu, kas atrodas tiem uz vēdera. Pirmā āda (L1) ir zirnekļu mazuļu pirmā stadija pēc kāpuru stadijas, kurā lēcējzirnekļi patstāvīgi medī ēdienu. Pēc katras nākamās ādas nomešanas, skaitlis aiz saīsinājuma L palielinās par vienu vienību.

L6-L8: Lēcējzirnekļi tiek pārdoti no L7 izmēra, šajā laikā viņi ir sasnieguši pusaudžu jeb juviline stadiju. Šajā posmā viņi ir ļoti aktīvi un daudz lēkā. Būs ļoti aizņemti savā jaunajā mājiņā, to iepazīstot un iekārtojot pēc labpatikas. Juviline stadija ir līdz L8 izmēram.

L9-L10: Lēcējzirnekļi sasniedz sub-adulthood jeb pieauguša jaunieša vecumu. Arī šajā posmā viņi ir aktīvi, vairākās vietās terārijā pinot slēpņus jeb mājiņas. Viņi ir zinātkāri šajā posmā, un retāk veic spontānus lēcienus. Šis ir labākais laiks, lai satuvinātos, jo viņi ir pieraduši pie savas vides un labprāt izpētīs jaunus apvāršņus. Šajā posmā var sākt barot miltu tārpus, mušas, un jau lielos sarkanos skrējējus vai nelielas dubijas.

L11-L12: Šajā stadijā lēcējzirneklis ir pilnībā pieaudzis un visi dzimumorgāni ir pilnībā attīstījušies. 13-16 mēnesī pēc dzimšanas tie skaitās pieauguši un tie vairs ādu nemetīs. Pieaugot, to metabolisms palēninās. Viņi sāks ēst retāk, un ēdiens lēnāk pārstrādāsies. Viņi var ēst to pašu ēdienu, ko līdz šim, taču barošana būs 2x vai pat 3x retāka. Var pamanīt, ka viņi vairs nav tik aktīvi un izvēlas biežāk zvilnēt savā tīklā. Tas nenozīmē, ka viņi jau noveco, tas vienkārši nozīmē, ka viņi nesteidzīgi bauda dienu. Tas nozīmē, ka no šī brīža lēcējzirneklis pie pareizas kopšanas un uzturēšanas turpinās dzīvot vēl 1-2 gadus.

Seniori: Ar laiku sāksi ievērot dažādas izmaiņas viņu kustībās un uzvedībā. Lēcējs pārstās pīt tīklu, jo vairs nespēs saražot zīdu. Tam būs grūtāk noturēties pie sienām, un var pārstāt ēst. Tādēļ šajā stadijā viņiem būs nepieciešamas īpašas rūpes. Nepieciešams zirnekli pārvietot uz mazāku terāriju, pie sienām piestiprini smalku tīklu, lai tam būtu kur pieķerties. Grīdai jābūt pēc iespējas mīkstākai, ko var panākt ar kokosa substrātu, lai krītot nesatraumētos. Ja zirneklis atsakās medīt, vari mēģināt tam piedāvāt tārpu, turot to ar pinceti. Ja tie ir pārāk aktīvi kukaiņi un jūsu zirneklis no tā baidās, var mēģināt uztaisīt pre-kill, lai tas nekustētos un piedāvāt svaigu ēdienu šādā veidā. Ikdienas rūpēs nodrošināt visu, kā līdz šim – spilgtu gaismu, siltumu un ūdens smidzināšanu. Mēģini periodiski piedāvāt ēdienu. Šis var būt emocionāli grūts posms, tādēļ atceries, ka tavas rūpes jau ir izcilas, ja ņem vērā visu iepriekš minēto.

Jautājumu gadījumā var sazināties ar lēcējzirnekļu pārstāvi @eightmittens Instagramā.