Bārdainās agāmas / Pagona vitticeps

Bārdainā agāma ir vesela ģints (Pogona) no sešām Austrālijas ķirzaku sugām, tomēr eksotisko mājdzīvnieku tirdzniecībā vienu sugu parasti dēvējam par "bārdaino pūķi", kas ir Centrālās Austrālijas iemītnieks.

Bārdainā agāma var sasniegt aptuveni 60 cm garumu, un to garā aste veido aptuveni pusi no šī garuma. Tiem dabiski ir dažādas krāsas, un tiem ir brūnas, sarkanbrūnas, dzeltenas, oranžas un baltas nokrāsas, lai gan tās ir ļoti dažādas. Hobijā eksistē arī mākslīgi radīti krāsu morfi, viens no interesantākajiem ir paradoksālais morfs, kas kā vienkrāsains krāsojums ar košiem krāsu plankumiem gar ķermeni, līdzīgi kā krāsas šļakatas.

Bārdainajām agāmām ir daži interesanti pielāgojumi, kas iegūti gadu garumā, dabiskās atlases laikā, lai palīdzētu tiem izdzīvot skarbajā dabiskajā vidē. Pielāgojumi ietver : apgriezt galvu, kas ļauj ūdens pilieniem iekrist tieši mutē, trešo aci viņu galvas augšdaļā, lai palīdzētu tām sajust putnu plēsējus, tās var ierakties zemē, lai izvairītos no Austrālijas nomaļu ārkārtējā karstuma, un ir viens no tiem. dažiem rāpuļiem, kas spēj demonstrēt sociālo mācīšanos imitācijas veidā.

Terārijs

Lielā izmēra un augstās aktivitātes līmeņa dēļ bārdainajām agāmām ir jānodrošina pietiekami daudz vietas termoregulācijai, izpētei un augšanai. Dabā tos bieži var atrast, balstoties uz zemiem zariem, tāpēc to terārijā ir jāiekļauj arī neliels augstums, ļaujot jums nodrošināt tos ar dažiem zariem un laktām, kas vairāk imitē to dabisko vidi.

Pieaugušām agāmām minimālais ieteicamais terārija izmērs ir 90 x 45 x 45 cm, lai gan lielāks vienmēr ir labāks, tāpēc, ja jums ir pietiekami daudz vietas un budžeta, lai palielinātu savas agāmas teritoriju, viņi to noteikti novērtēs. Jaunu bārdaino agāmu var turēt nedaudz mazākā terārijā, lai gan tas ilgtermiņā palielina izmaksas, jo galu galā, jūsu agāmai augot, terārijs būs jāuzlabo.

Bārdainā agāma ir ļoti teritoriāla suga, īpaši tēviņi, tāpēc tos nekādā gadījumā nedrīkst turēt pāros vai grupās, jo tas bieži noved pie kautiņiem un ievainojumiem. Līdz ar to terārijā izvietot vairāk nekā vienu bārdaino pūķi vairumam hobijistu būtu nereālas pat bez viņu teritoriālā rakstura.

Siltums

Ideālais temperatūras diapazons bārdainajai agāmai ir aptuveni 40–42 °C to sauļošanās vietā/karstajā galā, bet vēsajā pusē – aptuveni 25 °C. Tas būtu jāpanāk, izmantojot augšējo siltumdevēju sistēmu, piemēram, sauļošanās lampu vai keramisku siltuma izstarotāju, kas savienots ar saderīgu termostatu (aptumšošana sildlampai, pulss keramikai).

Bārdainajām agāmām ir jāizvairās no siltuma paklājiņiem, jo tiem nav tendence ražot pietiekami daudz siltuma, lai sasildītu apkārtējā gaisa temperatūru līdz vajadzīgajam līmenim.

Bārdainajām agāmām vairumā gadījumu nav nepieciešama nakts sildīšana, ja vien telpas apkārtējā temperatūra netiek uzturēta zem aptuveni 15°C. Šīs nakts temperatūras pazemināšanās pieļaušana viņiem patiesībā ir daudz dabiskāka, jo tā vairāk atgādina temperatūras izmaiņas viņu dabiskajā vidē. Ja ir nepieciešama sildīšana uz nakti, to vajadzētu nodrošināt, izmantojot siltuma avotu, kas neizstaro gaismu, piemēram, keramikas sildītāju, lai netraucētu agāmas miega un nomoda ciklu.

Ir svarīgi izmantot divus precīzus termometrus, lai uzraudzītu temperatūru gan karstajā, gan vēsajā pusē, lai nodrošinātu, ka temperatūra saglabājas optimālā diapazonā, un palīdzētu noteikt iespējamos sildīšanas iekārtu bojājumus.

Apgaismojums

Bārdainajai agāmai ir nepieciešama liela UVB gaisma, lai tie varētu metabolizēt D3 vitamīnu un, savukārt, pareizi asimilēt ar uzturā esošo kalciju, tādējādi novēršot nopietnas veselības problēmas, piemēram, vielmaiņas kaulu slimības. To vislabāk var panākt, izmantojot T5 UVB spuldzi, kuras stiprumam jābūt pielāgotam attālumam starp pašu UVB spuldzi un Bearded dragons augstāko sauļošanās vietu.

Ja šis attālums būs no 25-30cm, pietiks ar 6% T5 spuldzi, ja attālums būs no 30-45cm, tad jāizmanto 12% T5 spuldze, savukārt ja šis attālums būs lielāks, bet ne lielāks par 60cm, tad ir nepieciešama 14% T5 spuldze.

Visām UV gaismām ir ierobežots kalpošanas laiks, pirms tās pārstāj izstarot atbilstošu UVB, lai gan, iespējams, tās joprojām izstaros redzamo gaismu (UVA) pēc šī punkta. Tiek lēsts, ka T5 spuldzēm šis kalpošanas laiks ir aptuveni 12 mēneši, tāpēc spuldzes ir jāizslēdz reizi gadā. Varat arī izmantot solarmetru, lai uzraudzītu izdalīto UVB, un nomainīt spuldzi tikai tad, ja krities nepieciešamais izstarotais UVB starojums.

Substrāts

Karaliskie pitoni ir tīrību mīloši dzīvnieki, tādēļ svarīgi izvēlēties pareizo substrātu jeb pakaišus.

Substrātam ir jābūt ar noapaļotām frakcijām un bez putekļiem. No substrāta, kas izdala putekļus, var rasties respiratoriskās slimības, taču asas frakcijas, kā mulča, var sagriezt vēderu un pat kuņģi.

Jo poraināks substrāts, jo ilgāk tas uzturēs mitrumu terārijā. Iesakām izmantot apšu skaidas, kas tiek tirgotas eksotisko dzīvnieku veikalos, tā nodrošinot to sterilitāti. Apšu skaidas ir viegli maināmas, un tās tiek atzītas par vislabāko substrāta veidu šajā hobijā.

Mitruma līmenis

Bārdainajām agāmām ir zemas mitruma prasības, un to ideālais diapazons ir no 30 līdz 40%, kas ir nedaudz zemāks par vidējo telpas mitrumu Latvijā (~50%). Tas nozīmē, ka, lai to panāktu, ir jādara maz, jo jūsu sildīšanas iekārtas sausinās gaisu terārijā un uzturēs mitrumu nedaudz zemāku nekā telpā. Lai nodrošinātu, ka mitrums nepaaugstinās pārāk augsts, turiet ūdens avotu pretējā galā sildīšanas iekārtai, lai samazinātu iztvaikošanu.

Substrāts

Bārdainajai agāmai substrāti hobijā ir bijis strīdīgs temats. Smiltis ir dabiska savvaļas bārdaino agāmu dzīvotnes daļa, lai gan sliktās lopkopības dēļ, kas agrāk bieži tika nodrošināta nebrīvē turētajiem bārdainajiem pūķiem, daudzi audzētāji tagad iesaka nelietot smiltis.

Tas galvenokārt ir saistīts ar bārdaino agāmu, kas cieš no zarnu bojājumiem, ko izraisa smilšu uzņemšana. Tomēr tas parasti ir saistīts ar nepareizu audzēšanu, veselīga bārdainā agāma aktīvi nemeklēs barību no sava substrāta, ja ir izpildītas visas pārējās turēšanas prasības, īpaši uztura prasības.

Savukārt bārdainā agāma, kas cieš no nepietiekama uztura, meklēs to, kas viņiem trūkst, kur vien varēs, tostarp substrātu. Tāpēc ar pareizu audzēšanu smiltīm nevajadzētu radīt bažas.

Ņemot vērā iepriekš minēto, mēs iesakām bārdainajai agāmai kvalitatīvu, smilšainu, irdenu substrātu, kas vairāk atkārto to dabisko vidi un ļauj tiem izpaust dabisku rakšanas un rakšanas darbību, lai gan var būt vaļīgi “substrāti”, piemēram, flīzes vai šīferis. arī veiksmīgi izmantot.

Tomēr mēs neiesakām izmantot rāpuļu paklāju bārdainajiem pūķiem, jo tas bieži var ieķert bārdaino pūķu nagus šķiedrās, radot savainojumus, kā arī mēdz uzņemt baktērijas, lai gan tas ir "mazgājams".

Dekorācijas un slēpņi

Lai nodrošinātu bagātināšanu un ļautu savai agāmai zelt, jums vajadzētu nodrošināt daudz puskoksnes laktas šūpuļtīklu, zaru un sauļošanās platformu veidā visā terārija garumā.

Neapstrādāti dekori, piemēram, koka gabali vai akmeņi, arī palīdzēs uzturēt jūsu agāmas nagus, samazinot ar to saistīto veselības problēmu risku.

Visā terārija garumā ir jānodrošina slēptuves, izmantojot baļķus, pusbaļķus vai tradicionālos rāpuļu kāpšļus. Papildu rotājumu var nodrošināt, izmantojot zaļumus, kas var būt vai nu dzīvu augu veidā, piemēram, alveja vai Echeveria bioaktīvā, vai mākslīgi plastmasas augi.

Bez atbilstoša iekārojama agāmai, visticamāk, kļūs garlaicīgi un/vai parādīsies stress. Klasiska garlaicības/stresa iezīme agāmās ir stikla sērfošana, kas būtībā nozīmē, ka pūķis paceļ ķermeni pret sava terārija stiklu, meklējot vairāk vietas. Šāda rīcība pati par sevi nav bīstama, bet norāda uz plašāku problēmu ar agāmas terārija iekārtojumu, kas būtu jārisina, lai izvairītos no nevajadzīga stresa.

Ir svarīgi arī nodrošināt seklu ūdens trauku vēsajā pusē, prom no sauļošanās lampas, lai nodrošinātu hidrāciju, nepalielinot kopējo mitruma līmeni, un seklu ēdiena bļodu, kurā var ievietot agāmas zaļumus, samazinot risku ar substrāta norīšanu ēšanas laikā.

Dzirdināšana

Tas ir vitāli svarīgi, lai pitonam terārijā vienmēr būtu pieejams svaigs un tīrs ūdens traukā. Ūdeni iesakām mainīt ik pa 3 dienām, lai nodrošinātu tā svaigumu. Derēs jebkāds ūdens trauks, taču iesakām liet ūdeni dzeramtraukā ne vairāk kā līdz agāmas kāju locītavām.

Vecās ādas nomešana

Lielākā daļa Karalisko pitonu veco ādu nomet ik pēc 4 līdz 6 nedēļām. Jauni pitoni to dara biežāk nekā gados vecāki pitoni.

Pirms čūska grasīsies nomest veco ādu, varēs novērot sekojošas pazīmes:

1.    Vispirms kuņģis sāks iegūt rozā nokrāsu;

2.    Tad čūskas āda sāks ievērojami lobīties;

3.    Visbeidzot čūskas acis kļūs pienainas un izskatīsies necaurspīdīgas, iegūstot zilu nokrāsu. Ar laiku acis kļūs dzidras, un no šī brīža tuvāko 36 stundu laikā varēsi novērot, kā čūska nomet veco ādu.

Parasti vecās ādas nomešana pitoniem nesagādā problēmas, jo tiem nav nepieciešams augsts mitruma līmenis apkārtējā vidē. Ja tomēr čūska veco ādu ir nometusi nepilnīgi, vai novērojat, ka ādas nomešana sagādā grūtības, ir vairākas lietas, ko jūs no savas puses varat darīt, lai šo procesu atvieglotu:

1.    Varat palielināt mitruma līmeni terārijā, pārvietojot ūdens trauku uz sildošo paklāju, lai ūdens izgarotu. Tāpat var samazināt ventilāciju terārijā, lai labāk saglabātu mitrumu tajā;

2.    Galējā nepieciešamības gadījumā varat čūsku uz 2 stundām novietot ļoti seklā ūdenī (maksimums 5mm dziļumā), lai vecā sausā āda atmirktu, un to būtu vieglāk nomest.

Svarīgi ir vienmēr čūsku pārbaudīt pēc ādas nomešanas, lai pārliecinātos, ka astes galā vai ap acīm nav palikusi vecā piekaltusī āda.

Diēta

Viens no svarīgākajiem agāmu aprūpes aspektiem ir viņu uzturs. Agāmas ir visēdāji, tāpēc agāmas ēd gan augu, gan dzīvnieku izcelsmes materiālus. Augu materiāls veidos lielāko daļu no jūsu agāmas diētas, un tā ir jābaro katru dienu, savukārt pieaugušām agāmām vajadzētu barot kukaiņus no 2–3 reizēm nedēļā vai jaunām agāmām katru dienu.

Agāmu uzturā augu daļai vajadzētu būt lapu zaļumu maisījumam, piemēram, pavasara zaļumiem un salātiem, dārzeņiem, piemēram, paprikai un saldajiem kartupeļiem, un augļu gabaliņiem kā gardumam.

Agāmas uztura dzīvnieku izcelsmes materiāla daļai ir jābūt no dzīviem kukaiņiem, ko sauc par dzīvo barību, piemēram, dubias prusaki, circeņi, zoofobi, turkmenistānas prusaki un citi kukaiņi, piemēram, vaska tārpi, kurus var barot kā gardumus.

Lai jūsu bārdainais pūķis būtu vesels, nebrīvē nepietiek ar labu, daudzveidīgu uzturu, un viņu barība ir jāapkaisa ar piedevām saskaņā ar grafiku, lai nodrošinātu, ka viņi saņem visas nepieciešamās uzturvielas. Pārtikai vajadzētu būt apkaisītai ar kalcija pulveri katrā barošanas reizē, multivitamīna un magnija pulvera piedevai katrā ceturtajā barošanās reizē un D3 vitamīna piedevai katrā astotajā barošanas reizē, pirms cikla sākšanas no jauna.

Turēšana rokās

Parasti agāmas ir ļoti paklausīgi un mierīgi dzīvnieki, tādēļ ir patīkami tos ņemt rokās. Protams, kā jau katram dzīvniekam, agāmu raksturs var atšķirties. Retos gadījumos, ja tā ir aizkaitināta, tā var iekost. Taču pat arī šāda temperamenta agāmai raksturs var atmaigt, ja tās bieži, taču ar lielu vērību un uzmanību, tiek ņemtas rokās, tādejādi tās pieradinot.

Cik bieži agāmas drīkst ņemt rokās? Īsā atbilde ir tāda - kamēr agāma nav aizkaitināta vai nemierīga, tikmēr to varat turēt rokās, taču ieteicams to nedarīt ilgāk par 20 minūtēm. Kā tika minēts, Agāmas ir aukstasiņu dzīvnieki, tādēļ ārpus sava terārija, tā ķermenis pamazām atdziest. Tāpat, jo retāk ņemsit rokās savu mīluli, jo mazāk tas būs pieradināts, tādēļ, iesakām to ņemt rokās vismaz 1 vai 2 reizes nedēļā.

SVARĪGI! Neņemt agāmu rokās vismaz 24 stundas pēc ēšanas, jo tas var izjaukt ēdiena gremošanu ciklu, liekot tām atvemt barību. Šāda rīcība var nākt par sliktu agāmai un turpmāk novest to pie ēšanas problēmām. Tāpat nav ieteicams agāmai palīdzēt nomest ādu, skrubinot vai raujot nost veco ādu. Tas tādēļ, ka īpatnis var gūt traumas.


Tīrīšana

Iesakām vismaz reizi nedēļā nomainīt substrātu vietās, kur tas ir netīrs, taču visu substrātu nepieciešams mainīt 1x mēnesī, veicot arī terārija grīdas dezinfekciju ar atbilstošu, reptiļiem drošu līdzekli.

Parazīti

Reptiļu ērcītes var būt letālas, izraisot anēmiju vai septicēmiju. Ērces izraisa sāpes un diskomfortu jūsu mājdzīvniekam, kā arī pārnēsā daudzas slimības. Tās rada komplikācijas, tostarp mutes puvi, pneimoniju un citas saslimšanas. Tiklīdz pamaniet uz čūskas ādas mazus, melnus, kustīgus punktiņus vai melnus punktiņus starp/zem zvīņām nepieciešams veikt reptiļa un terārija dezinfekciju. Pret ērcītēm var cīnīties dažādi, taču mēs iesakām vienkāršu, efektīvu, pārbaudītu un drošu līdzekli Dergall.

Dergall apraksts :

Dergall ir patentēts produkts, kas izstrādāts, lai imobilizētu sarkanās mājputnu ērces, kā arī citas ērces un mazus kukaiņus, piemēram, zvīņaino kāju ērci un tumšo vaboli. Pēc būtības izmantojot Dergall pitons tiek pārklāts ar kārtu kurā ērcītes un to oliņas tiek nosmacētas neradot kaitējumu īpatnim.

  • fiziskā aizsardzība pret bakteriālām infekcijām
  • neiekļūst dzīvnieku orgānos vai olās
  • drošs videi un cilvēkiem
  • nesatur kaitīgas aktīvās sastāvdaļas
  • fiziskais darbības veids novērš iespēju, ka kaitēkļi kļūs izturīgāki

Dergall lietošana :

1. Maisījums 1:100 (10ml Dergall : 1L ūdens) ;
2. Iztīri terāriju ;
3. Apsmidzini terāriju un pagaidi, kad tas nožūst ;
4. Pakaišu vietā izmanto papīra dvieli/salveti ;
5. Apsmidzini reptili (nav jābaidās no līdzekļa iekļūšanas īpatņa acīs) ;
6. 4 dienas neievieto terārijā ūdeni, 3 dienas ievieto terārijā ūdeni ;
7. Atkārto ciklu vēl vienu reizi.

Agāmas kopšana īsumā

Parastie nosaukumi: bārdains pūķis, agāma, bārdainā agāma, centrālais bārdains pūķis, iekšzemes bārdains pūķis

Zinātniskais nosaukums: Pogona vitticeps

Valsts: Austrālija

Nebrīvē audzēts:

Pieaugušā izmērs: 61 cm

Dabiskais biotops: Sausi meži, krūmāji, zālāji un tuksneša biotopi

Terārijs: 90 x 45 x 45 cm

Ideālā temperatūra: 40-42°C (siltā galā); 25°C (vēsais gals)

UVI: 4-6

Ideāls mitrums: 30-40%

Diēta: Visēdājs

Vidējais dzīves ilgums: 10-15 gadi

Personība: paklausīga

Rokās ņemšana: Vienkārša

Komunāls: Nē (agāmas ir vienpaši)

Agāmas iepirkumu saraksts

  1. 90 x 45 x 45 cm terārijs (minimums)
  2. Siltuma lampa vai keramiskais sildītājs
  3. T5 apgaismojuma komplekts
  4. Augsta diapazona termostats (aptumšošana vai impulss atkarībā no siltuma avota)
  5. Digitālais termometrs x2
  6. Ūdens trauks
  7. Ēdiens
  8. Substrāts
  9. Slēpņi un dekors
  10. Papildinājumi (multivitamīni, kalcijs + mg un D3)
  11. Rāpuļiem drošs dezinfekcijas līdzeklis